Global Centre for Pluralism nagrada
Deborah Ahenkorah (Gana), Center for Social Integrity – Centar za socijalni integritet (Mijanmar) i „Learning History That Is Not Yet History” – „Učenje historije koja još nije historija” (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora i Srbija) prepoznati su kao izuzetne vođe u promovisanju inkluzije širom svijeta
Otava, Kanada – 15. oktobar 2019. godine – Danas, Global Centre for Pluralism proglašava tri dobitnika Nagrade za globalni pluralizam za 2019. godinu: Deborah Ahenkorah – mlada socijalna poduzetnica iz Gane i izdavačica knjige, koja oživljava priče o životu afričke djece; Centar za socijalni integritet – organizacija koja daje vještine i glas omladini iz sukobom pogođenih predjela Mijanmara da budu vođe promjena usred mnogobrojnih postojećih konflikata u zemlji, koji se međusobno preklapaju; i „Učenje historije koja još nije historija“ – mreža predavača i stručnjaka iz oblasti historije s Balkana, koji iniciraju novi pristup podučavanju kontraverzne historije.
Meredith Preston McGhie, Generalna sekretarka Globalnog centra za pluralizam, rekla je: „Centar ima čast da podrži rad ovogodišnjih dobitnika nagrada. Njihove kreativne inicijative nude nadu da se negativni trendovi isključivanja i podjele mogu promijeniti. Uticaj njihovog rada je dokaz da možemo izgraditi vrlo različita, miroljubiva i inkluzivna društva. Ovo su primjeri iz kojih svi možemo naučiti.”
Joe Clark, bivši Predsjednik Kanade i Predsjedavajući žirija za nagradu, rekao je: „Žiri je bio inspirisan važnim radom dobitnika nagrade i stotinama primljenih impresivnih prijava. Svi su duboko posvećeni opremanju sljedeće generacije vođa znanjem i empatijom da odgovore na najveće izazove sadašnjeg i budućeg pluralizma.“
Globalna nagrada za pluralizam slavi pluralizam na djelu. Kao rezultat njihovih održivih dostignuća u promovisanju uvažavanja naspram razlika, dobitnici Nagrade pomažu u izgradnji inkluzivnijih društava, koja vrednuju i jačaju ljudske različitosti.
Dobitnica nagrade, Deborah Ahenkorah je rekla: „Osjećam se nevjerovatno
Deborah Ahenkorah (Gana), Center for Social Integrity – Centar za socijalni integritet |
(Mijanmar) i „Learning History That Is Not Yet History” – „Učenje historije koja još nije historija” (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora i Srbija) prepoznati su kao izuzetne vođe u promovisanju inkluzije širom svijeta |
blagoslovljeno što primam ovu nagradu i nakon decenije rada usmjerenog značaju afričke književnosti za djecu, ovo odavanje časti naglašava koliko smo bliži cilju postavljanja afričke literature za djecu na zasluženi svjetski pijedastal. Nastavljam da se radujem tom danu kada ćete moći ući u knjižaru bilo gdje u svijetu i pronaći nevjerovatne afričke priče dostupne svima.”
Aung Kyaw Moe, Izvršna direktorica dobitnika nagrade, Centra za socijalni integritet, rekla je: „Ova nagrada izraz je priznanja da promjena može doći iznutra, te da ono što je započelo kao mala lokalna inicijativa, može postati jak i značajan pokret. Veliko je dostignuće moći prikazati narod Rohingya, koji se zalažu za toleranciju i pluralizam ruku pod ruku s ljudima druge etničke i religijske pripadnosti. Nadam se da će se jednog dana različitost u Mijanmaru ne samo prihvatiti, nego i slaviti.”
Bojana Dujković, predstavnica dobitnika nagrade, tima „Učenje historije koja još nije historija“ rekla je: „Za naš tim je veoma važno da primamo međunarodno priznanje za rad koji razvijamo uz minimalnu podršku više od 16 godina. Za nastavnike u našim učionicama bavljenje osjetljivom historijom jugoslavenskih ratova iz 1990-ih godina je veoma teško. Lično smo povezani s ovom temom i mnogi, uključujući ovaj tim, decenijama su zakopavali ovu temu. Sada je trenutak da se odgovorno suočimo s prošlošću i da podučavamo o sukobima iz 1990-ih godina, kako bi se izgradila budućnost međusobnog razumijevanja, mira i pomirenja.”
Ove godine Globalni centar za pluralizam primio je preko 500 prijava za Nagrade za globalni pluralizam za 2019. godinu, koje su obuhvatale 74 zemlje—više nego dvostruko u odnosu na prijave za inauguracijske nagrade 2017. godine. Svi kandidati su podvrgnuti strogoj reviziji i postupku odabira žirija.
Globalni centar za pluralizam, kojeg su osnovali Njegovo Veličanstvo Aga Khan i Vlada Kanade, proglasit će tri pobjednika i sedam počasnih spomena na ceremoniji dodjele nagrade 20. novembra 2019. godine u Otavi, Kanada. Svakom od tri pobjednika bit će dodijeljeno 50.000 dolara i nenovčana podrška za unapređenje njihovog rada na promovisanju pluralizma.
Među dosadašnjim pobjednicima su posrednica u slučaju sukoba Alice Nderitu (Kenija), branilac prava žrtava Leyner Palacios Asprilla (Kolumbija) i advokat za ljudska prava Daniel Webb (Australija).
O Globalnom centru za pluralizam
Globalni centar za pluralizam u Otavi nezavisna je dobrotvorna organizacija, koju je osnovalo Njegovo Veličanstvo Aga Khan u saradnji s Vladom Kanade. Inspirisan
iskustvom Kanade, kao raznorodne i inkluzivne zemlje, Centar je stvoren radi unapređenja pozitivnih odgovora na izazov mirnog i produktivnog zajedničkog života u različitim društvima.
O dobitnicima Nagrade za globalni pluralizam za 2019. godinu
Deborah Ahenkorah (Gana) je socijalni poduzetnik i izdavač knjige za djecu, koja je sudjelovala u osnivanju Golden Baobab – Zlatnog Baobaba kako bi osnažila afričke pisce i ilustratore da pričaju priče afričke djece. Ona se zalaže za reprezentativniju literaturu za djecu, pomažući čitaocima da imaju uvid u tačne prikaze Afrike, koje su proizveli Afrikanci. Zlatni Baobab nudi jedinu svjetsku nagradu koja slavi afričke pisce i ilustratore. Ahenkorah je takođe formirala African Bureau Stories – Afričku kancelariju priča, izdavačku kuću za djecu.
Center for Social Integrity – Centar za socijalni integritet (Mijanmar) je organizacija koja razvija nediskriminatorno i inkluzivno društvo u Mijanmaru, u kojem se cijeni pluralizam. Vizija Centra osnovanog 2016. godine je novi, moderni, sekularni mijanmarski nacionalni identitet zasnovan na socijalnoj koheziji, nenasilju, nepristrasnosti i neutralnosti. Centar sarađuje s omladinom pogođenom sukobom, pružajući joj obuku o osjetljivosti na sukobe i izgradnji mira, njegujući generaciju vođa s pluralističkim načinom razmišljanja.
Tim „Učenje historije koja još nije historija“ (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora i Srbija) čine historičari i predavači, koji više od 16 godina rade na razvoju odgovornog načina podučavanja historije sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Uviđajući da se nastavnici često osjećaju slabo pripremljenim za podučavanje o ovim osjetljivim i kontraverznim temama, mreža je stvorila mrežnu bazu podataka besplatnih resursa i pruža obuku za nastavnike. Oni predstavljaju jedini regionalni napor da se osigura nepristrasan pristup učenju i podučavanju o nedavnim ratovima.
O časnim spomenima Nagrade za globalni pluralizam za 2019. godinu
Adyan Foundation – Fondacija Adian (Liban) promoviše kulturnu i religijsku raznolikost pomoću lokalnih inicijativa u obrazovanju, medijima, javnoj politici i multikulturalnoj razmjeni.
The Afghanistan National Institute of Music – Afganistanski nacionalni institut za muziku (Afganistan) koristi snagu muzike da transformira živote, promovira mir i vrati muziku afganistanskom društvu.
Artemisszió Foundation – Fondacija Artemiszio (Mađarska) unapređuje socijalnu inkluziju najugroženije populacije Mađarske, uključujući omladinu siromašnog porijekla,
Romkinje, migrante i izbjeglice, putem međukulturalnog obrazovanja i mentorstva.
onBoard – uOdboru Kanada, program Ryerson University’s Chang School of Continuing Education [Čang škola kontinuiranog obrazovanja, Univerzitet Rierson] državnim obukama i programima za usklađivanje odbora podržava inkluzivnije i raznovrsnije vodstvo kanadskim odborima u neprofitnim organizacijama i javnom sektoru.
Rupantar (Bangladeš), najveća organizacija za podizanje svijesti i socijalnu mobilizaciju u Bangladešu, djeluje za demokratiju i pravedno upravljanje putem masovnog sudjelovanja.
SINGA (Francuska), građanski pokret, podržava izbjeglice i migrante u 19 evropskih gradova radi stvaranja značajnih odnosa i profesionalnih mreža u njihovim zemljama domaćina.
Soliya (SAD) koristi stvarnu razmjenu, kako bi omladini širom svijeta donijela multikulturalna iskustva, pripremajući sljedeću generaciju za konstruktivno bavljenje različitostima i vođenje empatijom.